
Historiske byfortællinger i den tidligere stationsby Otterup
Hør de gode historier om den gamle stationsby og oplev Otterup på en helt ny måde! Hver lørdag fra 8. til 29. juli.
Oplev den tidligere stationsby Otterup og hør de spændende historiske fortællinger om Geværfabrikken, jernbanestationen og byen.
Besøg Danmarks hyggeligste lille museum med særlige historier og udstillinger fra området. Otterup Museum viser livet på Nordfyn og sletten, som det tog sig ud for mange år siden.
Udstillingen skildrer husets 300-årige rejse – fra opførelsen til nutidens rammer – og giver indblik i beboernes dagligdag gennem århundrederne. Du kan også følge vævernes arbejde på sletten og se, hvordan deres tekstiler blev til.
I den gamle skolestue kan børnene give sig i kast med små opgaver, mens en samling gammeldags legetøj vækker minder hos både store og små og kig ind på lokalarkivets udstilling. Alle steder er fortællingerne ganske gratis, og du vælger helt selv, om du har lyst til at deltage ét eller flere steder.
De historiske byfortællinger i Otterup er arrangeret i samarbejde med Otterup Lokalarkiv og Otterup Museum.
Hver fortælling varer 15-20 min.
Datoer: Lørdage 21.6, 28.6 og 2.8 2025
Kl. 09.30 ved museet og kirken
Vi starter ved Otterup Museum kl. 9.30, Bakkevej 2b. Efter fortællingen er der mulighed for at nærstuderer museets udstillinger. Er der tid og plads besøge vi også Otterup Kirke, som har en lang og glorværdig historie. Du kan også opleve Sehestedt familiens kapel, som er imponerende.
Kl. 11.00 ved lokalarkiv og biblioteket, Søndergade 2
Her er der udstillinger om egnens udstykning til husmandssteder samt strandjagt.
Pris: Gratis – også indgang til museet. Ingen tilmelding.