©  Foto:

Busgrupper på Thorslundgård

Oplev Thorslundgårds samling af europæisk kunst og porcelæn på den gamle proprietærgård, udforsk de flotte nyttehaver og nyd den afslappede atmosfære.

Besøg Thorslundgård og få en spændende rundvisning i Thorssons Samling

Thorslundgård i Skamby er en tidligere proprietærgård i hjertet af Nordfyn, der gemmer på en fantastisk privat samling.

Stuehuset er udsmykket med kunst og porcelæn fra forskellige, historiske perioder og er absolut et besøg værd.

En rundvisning, hvor I bliver ført gennem samlingen, varer en times tid og efter endt rundvisning er der fri adgang til stuerne og haverne.

 

Den gamle landbohave og nyttehaver

I havernene bag gården er der fokus på selvforsyning. På den ca. 2 hektar store grund kan I opleve gårdens nyttehaver.

Det er også her, at I kan hilse på gårdens dyr, og gå en tur i gårdens bagvedliggende frugthave og nyde kaffen i havens dejlige omgivelser.

 

Rundvisninger i Thorssons samling

85 DKR pr voksen

50 DKR for børn (3-17 år)

Børn under 3 år er gratis

Ved rundvisning betales desuden 300,- DKR for selv rundvisningen.

Priseksempel:

10 voksne à 85 DKR: 850,- DKR

Rundviser: 300,- DKR

Rundvisningen i alt: 1150,- DKR

 

FAKTA OM BESØGET:

Tid: 1½-2 timer

Der er begrænset handicapvenlighed

Der er mulighed for busparkering

Der er adgang til toilet

Efter aftale kan kage købes for 50,- kr. pr. pers.

Forfriskninger: kaffe, te, sodavand- kan købes til 25,- kr.